Opinie o Nas

Blog

Skąd się bierze zapach konopi?

18.09.2023
Skąd się bierze zapach konopi?

Konopie są jednym z najbardziej wyczuwalnych roślin pod względem zapachowym. Woń, która często towarzyszy tej roślinie jest tak intensywna, że wyczuwa się ją, nawet nie mając z nią bezpośredniego kontaktu. W tym artykule wyjaśnimy, skąd bierze się ten zapach i dlaczego różni się on w zależności od odmiany.

Jak pachną konopie?

Ludzie postrzegają aromaty konopne w różny sposób. U jednych wyczuwalne są słodkie, owocowo – cytrusowe nuty zapachowe z dodatkiem sosny i ostrych przypraw. Innym zaś przypominają odór skunksa. Pewne jest, że konopie mają jeden z najbardziej oryginalnych zapachów wśród wszystkich kompozycji aromatycznych na świecie. Woń ta jest tak wyjątkowa, że wykorzystuje się ją często w olejkach eterycznych czy nawet do produkcji perfum. Intensywność zapachu konopi wzrasta wraz z dojrzewaniem pąków rośliny, zmieniając się od delikatnego aromatu sosny w bardziej siarczanową, ostrą woń.

Kobieta wąchająca gałązkę konopi. Nie do końca podoba jej się zapach. Trzyma gałązkę w ręce, na której ma założoną rękawiczkę. W tle pole konopne

 Ludzie postrzegają aromaty konopne w różny sposób.

Co wpływa na zapach konopi?

Głównym źródłem zapachu konopi indyjskich są związki zwane terpenami, a także lotne związki siarki. Terpeny to zróżnicowana grupa węglowodorów organicznych występujących w różnych roślinach, w tym w konopiach indyjskich. Są odpowiedzialne za wytwarzanie szerokiej gamy aromatów i smaków występujących w królestwie roślin. W konopiach terpeny są wydzielane w tych samych gruczołach, które wytwarzają kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Gruczoły te nazywane są włoskami i są maleńkimi, żywicznymi strukturami pokrywającymi powierzchnię rośliny konopi, zwłaszcza kwiaty i pąki. Jeśli chodzi o lotne związki siarki, to nadają one konopiom dość wyraźnego, siarczanego charakteru, dlatego niektórym osobom zapach konopi kojarzy się właśnie ze skunksem. Głównym związkiem siarki w konopiach jest tzw. prenylotiol.

Wpływ na zapach rośliny mają również właściwości uprawy, składniki nawozów i czynniki zewnętrzne, jak rodzaj gleby, pogoda, otoczenie innych upraw itp.

Rodzaje terpenów występujących w konopiach indyjskich i ich wpływ na zapach rośliny

Mircen: ma ziemisty, piżmowy zapach i występuje również w chmielu, co nadaje piwu charakterystyczny aromat. Mircen jest znany ze swoich właściwości uspokajających.

Limonen: jak sama nazwa wskazuje, ma cytrusowy aromat przypominający cytryny i pomarańcze. Zapach ten jest bardzo orzeźwiający, dodający energii.

Pinen: to ten terpen odpowiada za sosnowy, leśny zapach. Znany jest ze swoich potencjalnych właściwości przeciwzapalnych.

Kariofilen: ma pikantny aromat podobny do goździków i czarnego pieprzu. Oddziałuje z układem endokannabinoidowym i uważa się, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Linalool: jest odpowiedzialny za słodki, kwiatowy zapach. Występuje również w lawendzie. Jest znany ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących.

Fiolka z cbd, w tle szyszki

Pinen odpowiada za leśny zapach konopi.

Konopie indyjskie a konopie siewne – różnice w zapachu

Konopie indyjskie mają intensywny, słodkawy i ziemisty zapach. Jest to wynikiem obecności różnych, wymienionych wyżej terpenów.

Konopie siewne, z których produkuje się między innymi olejek CBD, mają łagodniejszy i bardziej ziołowy zapach w porównaniu do konopi indyjskich.

Konopie wyróżniają się złożonym bukietem zapachowym, o niepowtarzalnych aromatach. Specyficzna kombinacja terpenów i lotnych związków siarki nadaje oryginalnego charakteru roślinie, dzięki czemu każda odmiana zapewnia wyjątkowe doznania węchowe i sensoryczne.

ŹRÓDŁA: 

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.1c04196

https://academic.oup.com/plphys/article/184/1/8/6117827

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7763918/

  Proszę podać nazwisko lub nazwę firmy
  oraz adres e-mail, na który prześlemy
  naszą ofertę hurtową.

  Nazwisko / Firma

  NIP

  Nr telefonu

  Adres E-mail