Mydło konopne to nic innego jak mydło, które w swoim składzie zawiera olej konopny, olej kokosowy, wosk pszczeli, ale i również ekstrakt z liści, i łodyg Cannabis Sativa L. Dzięki tej naturalnej kompozycji jest to kosmetyk, który ma właściwości myjące. Pozytywny wpływ na skórę mają również surowce bogate w składniki aktywne.
Mydło konopne — jak go stosować?
W zasadzie sposób użycia mydła konopnego nie różni się od stosowania innych rodzajów mydeł, a więc jest bardzo proste.
- Nawilż ciało wodą, aby przygotować ją do mycia.
- Niewielką ilość mydła nałóż na dłonie bądź gąbkę.
- Wmasuj mydło na skórze.
- Mydło dokładnie spłucz wodą.
Przed pierwszym użyciem, zaleca się również, aby kosmetyk ten przetestować na niewielkiej powierzchni skóry. Takie działanie pozwoli upewnić się, że nie powoduje on podrażnień, czy alergii.
Warto również pamiętać, że skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa. Dlatego stosując gąbkę, nie zapominaj o jej wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu, natomiast ręcznik do twarzy dobrze jest zastąpić tym papierowym. Używając jednorazowego ręcznika, unikasz brudu i martwego naskórka.
Jakie właściwości ma mydło konopne?
Mydło konopne posiada wiele właściwości, dzięki którym:
- nawilża — wpływ na to ma olejek konopny będący bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. To właśnie te składniki sprawiają, że skóra jest nawilżona i utrzymuje naturalną wilgotność.
- Oczyszcza — oznacza to, że mydło konopne usuwa nadmiar sebum z porów skóry oraz inne zanieczyszczenia.
- Łagodzi swędzenie i zaczerwienienie — dlatego kosmetyk ten może okazać się szczególnie pomocny w przypadku podrażnionej skóry.
- Zwalcza bakterie i działa przeciwzapalnie — wszystko to jest możliwe, dzięki temu, iż mydło to ma w składzie olejek z konopi zawierający kannabidiol (CBD).
Proces powstawania
Mydło konopne powstaje po zastosowaniu procesu mydlenia. Jest to reakcja chemiczna pomiędzy tłuszczami lub olejami roślinnymi, a wodorotlenkiem sodu (NA OCH) lub wodorotlenkiem potasu (KOCH).
Pierwszym krokiem jest pozyskanie oleju konopnego. Uzyskuje się go z nasion konopi siewnych poprzez tłoczenie na zimno bądź ekstrakcję z zimną wodą. Kolejną czynnością jest mieszanie tego olejku z wodorotlenkiem sodu i potasu. Dzięki temu można uzyskać reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje gliceryna oraz sole kwasów tłuszczowych, czyli nic innego jak mydło. Następnie dodaje się olejki eteryczne, wyciągi z ziół, kwiatów lub innych roślin, które pomagają uzyskać konkretne właściwości wraz z zapachem. Na końcu należy uformować masę mydlaną w pożądany kształt oraz pozostawić do utwardzenia i dojrzewania.