Opinie o Nas

Blog

Atopowe Zapalenie Skóry – czy olejek konopny pomaga w złagodzeniu objawów?

16.02.2023
Atopowe Zapalenie Skóry – czy olejek konopny pomaga w złagodzeniu objawów?

Z danych udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że Atopowe Zapalenie Skóry jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Dolegliwość ta dotyczy około 15-20% dzieci oraz 1-3% dorosłych na całym świecie natomiast w samej Polsce choruje na nią, aż 10-15% dzieci i 3-5% dorosłych. Warto wziąć pod uwagę, że w rzeczywistości statystyki te mogą być znacznie wyższe, gdyż wiele osób nie szuka pomocy medycznej bądź nie jest diagnozowana. Co gorsza, niektóre szacunki mówią, że do 2050 roku liczba chorych na AZS może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Atopowe Zapalnie skóry wywołuje świąd oraz jej zaczerwienienie.

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Częściej zmagają się z nią dzieci, ale nie wyklucz się jej pojawienia również u dorosłych.

Objawy:

Charakterystycznymi objawiami AZS jest sucha i swędząca skóra, strupy, łuszcząca się skóra, pęcherze, ale również częste nawroty zaczerwienienia.

Przyczyny:

AZS kwalifikuje się do chorób autoimmunologicznych, a więc jest to przypadek, gdy układ odpornościowy chorego atakuje jego własne komórki. Przyczyną występowania tej choroby mogą być czynniki genetyczne, jak i środowiskowe w tym np. stres, alergeny, infekcje, reakcje na pokarmy i zmiany temperatury.

Czy Atopowe Zapalenie Skóry można wyleczyć?

Niestety choroba ta nie jest uleczalna. Możemy jednak kontrolować jej objawy przy pomocy leczenia farmakologicznego oraz zmiany stylu życia. Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych, takich jak np. kremy nawilżające, ale również leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów i immunomodulatorów.

Zaleca się także, aby unikać czynników, które mogą nasilać objawy Atopowego Zapalenia Skóry. Należą do nich drażniące substancje, niektóre składniki kosmetyków, silne mydła, ale i środki czystości. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Jaki wpływ ma olejek konopny na AZS?

Olejek konopny jest to naturalny produkt pozyskiwany z konopi siewnych (Cannabis sativa) zawierających związki zwane kannabinoidami, takimi jak np. kannabidiol (CBD). Z tego względu, że w ostatnich latach obserwujemy szczególne zainteresowanie olejkami konopnymi, przeprowadzono wiele badań, które wykazały jego zdrowotne właściwości.

O tym, czy zawiera on THC, możesz przeczytać naszym wcześniejszym artykule.

Jak się okazuje, olejek konopny jest również pomocny w łagodzeniu objawów Atopowego Zapalenia Skóry. Badania wykazały, że ma on działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, jak i przywracające barierę. Oznacza to, że olejek konopny pomaga w gojeniu się ran błony śluzowej skóry. Jego miejscowe stosowanie przynosi także ulgę w swędzeniu.

Mimo że wciąż prowadzone są badania, które skupiają się na wykazaniu działań olejku konopnego w łagodzeniu objaw Atopowego Zapalenia Skóry, to już te dotychczasowe wyniki jasno wskazują, że produkt ten może przynieść ulgę choremu.

Olejek konopny łagodzi objawy AZS.

 

Źródła:

Membranes | Free Full-Text | Electrospun PCL Patches with Controlled Fiber Morphology and Mechanical Performance for Skin Moisturization via Long-Term Release of Hemp Oil for Atopic Dermatitis (mdpi.com)

Ocena działania miejscowego kannabidiolu u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (escholarship.org)

  Proszę podać nazwisko lub nazwę firmy
  oraz adres e-mail, na który prześlemy
  naszą ofertę hurtową.

  Nazwisko / Firma

  NIP

  Nr telefonu

  Adres E-mail