Konopie są jednym z najbardziej wyczuwalnych roślin pod względem zapachowym. Woń, która często towarzyszy tej roślinie jest tak intensywna, że wyczuwa się ją, nawet nie mając z nią bezpośredniego kontaktu. W tym artykule wyjaśnimy, skąd bierze się ten zapach i dlaczego różni się on w zależności od odmiany.
Jak pachną konopie?
Ludzie postrzegają aromaty konopne w różny sposób. U jednych wyczuwalne są słodkie, owocowo – cytrusowe nuty zapachowe z dodatkiem sosny i ostrych przypraw. Innym zaś przypominają odór skunksa. Pewne jest, że konopie mają jeden z najbardziej oryginalnych zapachów wśród wszystkich kompozycji aromatycznych na świecie. Woń ta jest tak wyjątkowa, że wykorzystuje się ją często w olejkach eterycznych czy nawet do produkcji perfum. Intensywność zapachu konopi wzrasta wraz z dojrzewaniem pąków rośliny, zmieniając się od delikatnego aromatu sosny w bardziej siarczanową, ostrą woń.
Co wpływa na zapach konopi?
Głównym źródłem zapachu konopi indyjskich są związki zwane terpenami, a także lotne związki siarki. Terpeny to zróżnicowana grupa węglowodorów organicznych występujących w różnych roślinach, w tym w konopiach indyjskich. Są odpowiedzialne za wytwarzanie szerokiej gamy aromatów i smaków występujących w królestwie roślin. W konopiach terpeny są wydzielane w tych samych gruczołach, które wytwarzają kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Gruczoły te nazywane są włoskami i są maleńkimi, żywicznymi strukturami pokrywającymi powierzchnię rośliny konopi, zwłaszcza kwiaty i pąki. Jeśli chodzi o lotne związki siarki, to nadają one konopiom dość wyraźnego, siarczanego charakteru, dlatego niektórym osobom zapach konopi kojarzy się właśnie ze skunksem. Głównym związkiem siarki w konopiach jest tzw. prenylotiol.
Wpływ na zapach rośliny mają również właściwości uprawy, składniki nawozów i czynniki zewnętrzne, jak rodzaj gleby, pogoda, otoczenie innych upraw itp.
Rodzaje terpenów występujących w konopiach indyjskich i ich wpływ na zapach rośliny
Mircen: ma ziemisty, piżmowy zapach i występuje również w chmielu, co nadaje piwu charakterystyczny aromat. Mircen jest znany ze swoich właściwości uspokajających.
Limonen: jak sama nazwa wskazuje, ma cytrusowy aromat przypominający cytryny i pomarańcze. Zapach ten jest bardzo orzeźwiający, dodający energii.
Pinen: to ten terpen odpowiada za sosnowy, leśny zapach. Znany jest ze swoich potencjalnych właściwości przeciwzapalnych.
Kariofilen: ma pikantny aromat podobny do goździków i czarnego pieprzu. Oddziałuje z układem endokannabinoidowym i uważa się, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Linalool: jest odpowiedzialny za słodki, kwiatowy zapach. Występuje również w lawendzie. Jest znany ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących.
Konopie indyjskie a konopie siewne – różnice w zapachu
Konopie indyjskie mają intensywny, słodkawy i ziemisty zapach. Jest to wynikiem obecności różnych, wymienionych wyżej terpenów.
Konopie siewne, z których produkuje się między innymi olejek CBD, mają łagodniejszy i bardziej ziołowy zapach w porównaniu do konopi indyjskich.
Konopie wyróżniają się złożonym bukietem zapachowym, o niepowtarzalnych aromatach. Specyficzna kombinacja terpenów i lotnych związków siarki nadaje oryginalnego charakteru roślinie, dzięki czemu każda odmiana zapewnia wyjątkowe doznania węchowe i sensoryczne.
ŹRÓDŁA:
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.1c04196